• 0 Items - 0.00рсд
    • No products in the cart.

Blog

“Slivnik nije roman. To je dijagnoza. To je ogledalo koje ne laže. To je poslednji udarac u stomak pre nego što se onesvestiš od smeha i gađenja. I da, završetak je savršen. Magični cepa traku – cepa film, cepa fikciju, cepa sebe. A čitalac ostaje sam, u mraku, sa ukusom krvi i benzina u ustima. Ovo je književnost koja ne mazi. Ne oprašta. Ne zaboravlja. I upravo zato – neće biti zaboravljena“, zabeležio je književnik, vizuelni umetnik Vujica Rešin Tucić (1941-2009) nakon što se „Slivnik“ Zorana Ćirića pojavio 2004. u izdanju „Narodne knjige“.

Više od dve decenije kasnije evo ponovo „Slivnika“ u svom drugom, nedavnom izdanju, sa potpisom beogradske izdavačke kuće „Magnus“, koja je, nakon obnovljenih izdanja njegovih zbirki priča „Nišvil“ (2021, originalno objavljene 1994. u izdanju niškog „KPGT“) i „Magični geto“ (2022, prvi put pred čitaocima 1995, takođe u izdanju „KPGT“) i premijerne „zbirke filozofsko-esejističkih razmišljanja, ili zbrajanja priča“ sa naslovom „Neponovljivo“ (2023), odlučila da, još jedanput, predstavi ovaj Ćirićev roman, koji se u međuvremenu „isprobao“ i kao radio-drama Drugog programa Radio Beograda.

Dobitnik Ninove nagrade za roman 2001. godine („Hobo“), tako, ponovo nudi „urnebesni ‘obračun ‘ pisca sa svojim eponimnim junakom i vascelim prtljagom ‘magičnološke’ mitologije, realizovan dakako tako da tu istu mitologiju re-inventira, da pisac Magičnog iznova uzdiže tako što mu prvo nos malo provalja po prašini…“ kako je u avgustu 2004. u „Vremenu“ pisao Teofil Pančić.

Pripovetke i romani Zorana Ćirića, konstatovao je tada Pančić, mahom obitavaju u virtuelnom, paralelnom, u vlastiti autoreferencijalni svet zatvorenom – stripolikom, „filmnoarolikom“… – popkulturnom (mikro)kosmosu nazvanom Nišvil, u kojem njegov „serijski junak“ (što u ovom kontekstu neminovno asocira na „serijskog ubicu“ i slične više žanrovske nego „real-life“ ale) Magični Ćira doživljava i jedva preživljava svoje „kontrakulturne“ avanture. Ako, pak, Nišvil potražite na mapi Ovog Sveta, najbliže ćete mu prići ako svrnete u Niš – grad u kojem građanin Ćirić otaljava svoju građansku egzistenciju – ali Niš je zapravo tačno onoliko Nišvil koliko je i Zoran Ćirić Magični Ćira. Što će reći, ne baš mnogo. Ili opet, s druge strane, u jednom „višem“ smislu – da, u potpunosti. Mada opet… I tako u beskraj.

 

 

Izvor: NOVI MAGAZIN, 8. april 2026.