

na više od
30 jezika…


Ton u boji…


prigodan poklon!


latinoameričkih pisaca




KNJIGE KOJE VOLITE
Donesite nam dve naše knjige
i na poklon dobijate magnet




KNJIGE KOJE VOLITE
Donesite nam dve naše knjige
i na poklon dobijate magnet


po zlu nego da te
ne pamte uopšte.“


prigodan poklon!


koji ćete voleti


špijunski roman


STALNOM popustu
od 15%






generala
Franka
Naši naslovi
Drvene lutke
1,100.00рсдNeko će možda reći da je ovo dnevnik jednog mladića, od njegovog rođenja. Ja bih rekla suprotno. Ovo je knjiga za sve nas. Ovo je knjiga u čijim redovima možemo naći snagu i volju da ustanemo kada padnemo. Ovo je knjiga o neprekidnoj borbi za siguran korak, za mogućnost da gledamo oko nas, da vidimo sebe same. Ova knjiga je život.
Gledajući naslovnu stranu knjige, ja nisam videla drvenu lutku. Videla sam mladića koji isijava iz tame. Borbenog, uspešnog, humanog, i nadasve hrabrog da svoje padove, suze, nedoumice, strahove, radosti i sećanja prenese na papir i ponudi nama na čitanje.
(iz recenzije Gorice Đorđević)
Sin hiljadu ljudi
655.00рсдIako je u Maevom delu žensko prisustvo bitno, razjašnjeno i neophodno, u patrijarhalnoj tradiciji to nije tako. San o Bogu Ocu koji sâm stvara ljudsko muško stvorenje jednostavnim izgovaranjem božanske reči nad šakom gline, i koji potom stvara Evu iz jednog od njegovih rebara, opravdava jevrejsko-hrišćanske konvencije o pravima muškarca nad ženom, tvorca mužjaka nad stvorenom ženkom. Božanska muška moć se imitira kroz vekove: u hrišćanskom trojstvu, u alhemijskim ritualima koji rađaju homunkulusa (kako je kasnije tvrdio Geteov dr Faust), u kabalističkoj magiji koja daje život Golemu u Pragu XVIII veka, u delu doktora Frankenštajna koji čini da se rodi čudovište pribegavajući isključivo nauci, bez žene koja bi ga mogla začeti, a danas u elektronskom svetu koji omogućava stvaranje „dece” i virtuelnih prijatelja u imaginarnim porodičnim vezama Fejsbuka. Svim ovim patrijarhalnim fantazijama, Mae suprotstavlja još jednu plemenitiju i ostvarljiviju: fantaziju o „sinu hiljadu ljudi”, kako muškaraca tako i žena. Svi odgovaramo toj definiciji.
Alberto Mangel
Kljun u oku
655.00рсдU mraku i magli poslednje decenije dvadesetog veka, u mračnoj srpskoj provinciji zatičemo detektiva Svetislava Krvavca i od prve rečenice postajemo svedoci događaja u koje je upleten, a u koje smo, ako se već sećamo devedesetih, upleteni svi zajedno.
I potpuno je nebitno da li devedesete poznajete iz iskustva ili tek iz priče, svakako ste upleteni. Zvuči kao da nemate mnogo izbora. Izbora nema ni Svetislav Krvavac, najveći detektiv tog dela istočne Srbije, ali se, upleten do lakata, trudi da se izbori sa onim što ga je snašlo i sebi obezbedi, ako ništa drugo, onda makar – mogućnost izbora.
Kada bi ova knjiga mogla da se čuje, bila bi to plejlista nepovratno podešena na shuffle, a na njoj bi se nizale teške rokačine, opskurni narodnjaci, topot đonova i zvuk košave, dok iz off-a klize lenje deonice na saksofonu.
Kada bi ova knjiga mogla da miriše, zapljusnuo bi vas zadah močvare koju komešaju bure jeftinih parfema, laka za kosu i benzina koji se prodaje na ulici.
Kada bi ova knjiga bila film, bio bi to film sa glumcima koji stranice scenarija dobijaju ponekad na kašičicu, ponekad u talasima, ali ne od jednog, već od nekoliko scenarista. Zamislite da gospodin Duško Kovačević sedi za stolom, piše, odmah prosleđuje tekst glumcima, ali papire usput presreće zaludni Kventin Tarantino i potura ono što je on, sakriven u tami filmskog studija, zapisao. Na sve to, obojica (i Kovačević i Tarantino) imaju ozbiljnih problema sa nedisciplinovanim glumcima sklonim improvizacijama.
Ako biste želeli da gledate taj film, onda želite da pročitate ovaj roman.
Kreativno čitanje
Knez Wratcharsky
Tiranin Banderas
1,122.00рсдKultno delo jednog od najznačajnijih španskih pisaca XX veka, koje predstavlja klicu iz koje je kasnije nikao najznačajniji pravac razvoja latinoameričke književnosti uopšte. Ovo je prvi roman o diktaturi, kasnije toliko prisutnoj u Latinskoj Americi, roman koji je postao direktna inspiracija i Markesu za njegovu „Jesen patrijarha“ i Bastosu za „Ja, vrhovni“.
Valje-Inklan nam na njemu svojstven način, uz obilje lokalizama i uz pomoć specifičnog narativa, dočarava svu bahatost, drskost, glupost i surovost diktatora koji je prigrabio ne samo civilnu već i svešteničku, vojnu i sudsku vlast. Nešto što nam možda zvuči poznato.
Podno sveta
748.00рсдJedan od temeljnih elemenata institucije braka je tvrdoglavost. Čovek insistira na jednoj osobi i zbog toga često ni ne pokušava da isproba stotine drugih opcija, a ponekad, nakon samo nekoliko pokušaja, odustaje i nastavlja da navaljuje na onu prvu. U početku je taj inat okrenut protiv spoljašnjeg sveta. Parovi teraju inat oko majke, oca, prijatelja, potencijalnih mogućnosti. Stojeći jedan uz drugoga provociraju život i tako se udružuju. Postaju jedno. A svako sjedinjavanje je istovremeno i poricanje i uzrok dekadencije. Onda parovi koji su se sjedinili počinju da teraju inat jedno drugom. Počinju ratovi oko podela, koji se vode tonovima različitog intenziteta ili ćutanjem, u kojima se bore za svoje pozicije u braku, školovanje dece ako ih imaju, što veću zaradu, karijeru.
Lutajuća dama
701.00рсдUvodni roman možda i ključne trilogije (“Rasa”) španskog klasika Pija Barohe, Lutajuća dama, polazi od stvarnog događaja, anarhističkog atentata na kralja Alfonsa XIII i kraljicu Viktoriju u Madridu 1906, koje je bomba poštedela za razliku od dvadeset pet žrtava i nekoliko desetina ranjenih. Budući da je anarhista poznanik glavnih junaka romana, lekara Arasila i njegove kćerke Marije, da se posle atentata skrio u njihovom stanu i da se sumnja na njihovo učešće u pripremanju pokušaja regicida, oni nastoju da napuste državu i pređu u Portugaliju. U tradiciji španskog pikarskog romana, na uzbudljivom i nezgodama bogatom putovanju sreću brojne “oriđinale”, od kojih će im neki pomoći a drugi odmoći. Ispripovedan pitko, ironično i duhovito, roman Lutajuća dama ukazuje na to zašto je Ernest Hemingvej lično rekao autoru: “Dao bih svoju Nobelovu nagradu da mogu da pišem kao Vi.”
Igor Marojević
Broj strana: 209
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Robert Huan-Kantavelja
PRUSTPARAČKE PRIČE
Ako ste voleli film “Petparačke priče” ili vam je drag Prust, ovu knjigu ne smete propustiti…
Pobuna koja je „zaudarala na tamjan i spaljeno meso“
Piše: Kristofer Oten Kагоl Šviercevski bio je iskreni vernik. Poznatiji kao General Valter, ratno ime nadahnuto njegovim omiljenim pištoljem Valter РР, Šviercevski је роstao komunista kao mladi prognanik u Moskvi. Likovao je kad su boljševici preuzeli vlast 1917. i priključio se Crvenoj armiji da bi branio Revoluciju. Каd su роslеdnji reakcionari koji su pretili sovjetskom […]
Susret izdavača španske književnosti u Srbiji
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana knjige i autorskih prava, Institut Servantes organizuje okrugli sto na kojem će se govoriti o prijemu književnosti izvorno pisane na španskom jeziku kod čitalačke publike u Srbiji, a sve u cilju boljeg razumevanja pozicije ovih književnosti na srpskom izdavačkom tržištu, njihovoj potražnji i prihvatanju od strane javnosti i kritike, kao i […]
Magični Ćira (2): Postao sam pisac kad mi je heroin rasturio bend
Nema Zvezde, nema navijača, a nema ni Piksija, koji je sam sahranio sopstvenu legendu i raskrinkao sebe kao pohlepnog potrčka – a nekada je bio, kao, „plejmejker!“, kaže u intervjuu za Nova.rs Zoran Ćirić – Magični Ćira (1962, Niš). “Ćirić je akrobata. Piše bez zaštitne mreže. Pleše na gitarskoj žici razapetoj iznad glava zgranute publike. […]
Magični Ćira (1): Razočaran sam što Milena Marković nije odbila NIN-a
IZVOR: https://nova.rs/kultura/magicni-cira-zoran-ciric/?fbclid=IwAR3cO06NWLf5ng2ChoX-1fqs3KYzUyMTCBc7uOJ3yWPmQpNzThj7AvIGY5I Ja sam totalni fan popularne muzike. Ne verujem ni u kakvo znanje, u umetnosti je emocija sve. Nisam enciklopedista – ja sam pisac. Tačnije, rokenrol pisac, kaže u intervjuu za Nova.rs Zoran Ćirić – Magični Ćira (1962, Niš), povodom svoje nove knjige „Magični geto“ (Magnus). “Svi pišu o rokenrolu. Prava inflacija. Niko, međutim, […]
Vreme je da pisci ocenjuju pisce: Šta na to kažu Ćirić, Tiago, Stojiljković…
Nakon Vesićevog “Beogradskog pobednika”, koju je prošle godine ustanovio zajedno sa Bibliotekom Grada Beograda, i koja je po novčanom iznosu i propozicijama identična NIN-u, ovih dana je najavljena još jedna književna nagrada. Narodna biblioteke Srbije nagradu za najbolji roman dodeliće prvi put 21. juna i ona će iznositi čak 12.000 evra, a o dobitniku će […]
KNJIGA KOJA SE ČITA U JEDNOM DAHU: On je RAZVRATNIK U POKUŠAJU, a ona NA IVICI DEPRESIJE
Krtika je bojažljivo ocenila roman kao veoma dobar, ali se njegova kamerna atmosfera i neočekivani rasplet u kome se čitalac lako poistovećuje sa glavnim junakom. U „Izvodu iz knjige venčanih“ Milana Jovanića, u izdanju „Kirilo Magnus“, on je nesigurni muškarac u četrdesetim. I neumorni razvratnik u pokušaju. Ona je depresivna žena. I svoj erotski duh […]
NEVEROVATNI „MAUZOLEJ“ O TITU: Ovo je priča o maršalu i istorijskom brodolomu srpskog naroda
Autor: Glas javnosti 11.03.2022. u 21:15 Tito nije sahranjen u “Kući cveća”. Pa gde je onda njegova grobnica? U Kremlju, Vatikanu, egipatskim piramidama… Ovo musteriju u svom novom romanu „Mauzolej“ rešava Milomir Đukanović kroz prizmu dvojice studenata žurnalistike koji tragaju za večnom kućom Josipa Broza. Paraleleno sa pričom o potrazi za maršalovom grobnicom, odigravaju se […]
ISPOVEST JEDNOG OD NAJVEĆIH PROFESIONALNIH UBICA
Istinita, zapanjujuća i iskrena ispovest možda i najvećeg svetskog profesionalnog ubice novijeg doba, čoveka koji je baveći se tim poslom izvršio, kako je uredno beležio, 492 naručena ubistva, jedno po jedno. Žulio Santana je svoju životnu priču poverio jednom od vodećih istraživačkih novinara U Brazilu, Klesteru Kavalkantiju (1969), koji ju je pretočio u knjigu Smrt […]
LIDIJA ĆIRIĆ i KVINTNI KRUG: Surova, snažna i otrežnjujuća priča
IZVOR: REDPORTAL.RS, FOTO: PRINTSCREEN YOUTUBE/ RED TV Dragan Marinković Maca je u studiju Kasnog Zornjaka ugostio je srpsku književnicu multimedijalnog usmerenja Lidiju Ćirić koja je predstavila svoju novu 4. knjigu Kvintni krug. Lidija je gledaocima dala mali uvid u knjigu, u koju je po prvi put htela da stavi posvetu što inače ne voli da radi. Knjigu je htela da posveti […]
„Kvintni krug“ Lidije Ćirić: melanholična komedija sa pevanjem
Nova knjiga Lidije Ćirić – Kvintni krug, objavljena u izdanju izdavačke kuće Magnus već je u prodaji u knjižarama. dr Milivoje Mlađenović, selektor Sterijinog pozorja u Predgovoru piše: „Iz najbolje srpske komediografske tradicije razbokorila se komedija Kvintni krug Lidije Ćirić. Na nušićevsku liniju neodoljivo podsećaju intrigantni likovi njene drame, tipovi kao što su estradna zvezda Koni, njen muž Kole, […]